12 wskazówek aby mieć bezstresowe Święta Bożego Narodzenia

7 grudnia 2015
A0ZLU5X6WN

Czy to możliwe, aby Boże Narodzenie i czas przygotowań przejść bez zbędnego stresu? Oczywiście!

Ten magiczny i uwielbiany czas niestety często kończy się stresem, gonitwą za prezentami lub godzinami spędzanymi w kuchni zamiast przy gościach czy innych czynnościach… Zazwyczaj wynika to przede wszystkim ze zbyt małej ilości planowania i zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. I wcale nie trzeba planować Świąt dwa miesiące wcześniej, aby wszystko się udało jak należy. Jest też kilka innych pomocnych wskazówek, które uchronią Was od niepotrzebnego stresu i pozwolą w pełni cieszyć się Bożym Narodzeniem. To co, gotowi na naukę? :)

1. Prostota przede wszystkim

Nie zawsze to co trudniejsze i bardziej skomplikowane musi oznaczać lepsze. Często jest wręcz odwrotnie. Przecież zwykły sernik czy ciasto czekoladowe będą tak samo dobre jak kilku warstwowy tort. Proste opakowanie prezentu w szary papier, czerwony sznurek i kawałek gałązki może być tak samo piękne jak wymyślne ozdoby. Święta kojarzą się z przepychem, ale przecież nie wszędzie trzeba się do niego stosować. Wybierz te obszary, które sprawiają Ci najwięcej radości przy obfitych przygotowaniach, a w pozostałych postaw na prostotę.

2. To co możesz zrób wcześniej

Jak już wyżej wspominałam, najczęstszym troublemaker jest zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Przez to stresujemy się, że się nie wyrobimy z czasem, że nie wszystko będzie takie jak ma być itd… Rozwiązaniem jest porządne zaplanowanie co trzeba zrobić i ustalenie czy można coś przygotować wcześniej niż tuż przed Gwiazdką. Pakowanie prezentów, zaplanowanie stroju czy nawet przygotowaniu różnych potraw – uszka czy pierogi przecież można zamrozić.

picjumbo.com_HNCK9950

3. Poproś o pomoc

To, że Wigilia będzie u Ciebie, nie znaczy przecież że wszystko musi być na Twojej głowie. Święta to bardzo rodzinny czas i wtedy też – albo przede wszystkim właśnie wtedy! – rodzina powinna sobie pomagać. Przede wszystkim ustal z bliskimi kto co może przygotować na Świąteczny stół. Możesz komuś zlecić też przygotowanie świątecznej playlisty, która będzie umilała Wam kolację. Na pewno wymyślisz jeszcze różne rzeczy, którymi może zająć się ktoś z rodziny.

4. Stwórz mistrzowski plan

O planie ogólnym już mówiłam. Mistrzowski plan natomiast dotyczy czasu najbliższego uroczystej kolacji, czyli dnia przed Wigilią i Wigilii. Tu nie wystarczy sama lista zadań, przyda się rozpisanie tych dwóch dni godzinowo. Wtedy spokojnie będziesz wiedzieć co kiedy musi zostać wykonane, aby całość się udała. Kiedy wyjąć z zamrażarki pierogi, kiedy wstawić rybę do pieca, o której godzinie musicie zacząć się szykować. Te i wszystkie inne kwestie spisz na kartce z przypisanymi godzinami, przyczep ją w widocznym miejscu i realizuj punkt po punkcie. Wtedy na pewno ze wszystkim się wyrobisz i będziesz mieć bezstresowe Święta. Tylko załóż sobie odpowiednią ilość czasu na każde zadanie, a najlepiej z małym marginesem na nieprzewidziane sytuacje!

5. Skup się na kilku tradycjach

Różnych tradycji związanych z Bożem Narodzeniem jest mnóstwo. Jednak nie ma czasu na nie wszystkie. Te, które najmniej pasują do Ciebie i Twoich bliskich po prostu sobie darujcie. Wybierzcie te Wam najbliższe i dla Was najważniejsze. W ten sposób będziecie mogli skupić się na tym na czym naprawdę Wam zależy i nie przegapicie magii Świąt w tej całej bieganinie :)

download

6. Pomyśl o naturalnych dekoracjach

W Święta staramy się, aby wszystko było cud miód i malina, ale często najprostsze rozwiązania są najlepsze (patrz punkt 1). Jeśli chodzi o dekoracje to nie muszą być to sklepowe ozdoby, czy wymuskane aranżacje kwiatowe. Zainspiruj się naturą, zbierz szyszki i gałązki, stwórz naturalne ozdoby. Stroik z gałązek i jemioła nad stołem będą piękne i klimatyczne. Skorzystaj z tego, co natura oferuje zimą, a będzie cudnie.

7. Skup się na dużych dekoracjach

Podczas dekorowania często chcemy aby wszystkiego było dużo, żeby w każdym miejscu było wyraźnie widać, że są Święta. To niestety wymaga dużego nakładu pracy. Zamiast tego spróbuj wybrać kilka strategicznych miejsc i stwórz dekoracje, które będą zwracały uwagę. Przede wszystkim skup się na wejściu do domu oraz pomieszczeniu, w którym głównie spędzicie Gwiazdkę. Tam zdecyduj, które miejsca są dobrze widoczne i dają pole do popisu i… twórz!

8. Przemyśl i uprość gotowanie.

Dużym problemem podczas polskich Świąt Bożego Narodzenia jest jedzenie. Ogromna ilość jedzenia. Wiadomo, że lubimy czuć obfitość podczas tych Świąt, ale nie można przesadzać. Dlatego dobrze się zastanów ile potraw i w jakiej ilości jest potrzebne dla Twojej rodziny, aby wszyscy się najedli, był wybór, ale żebyście nie musieli dojadać mrożonych potraw jeszcze długo po Wigilii… Na pewno są jakieś tradycyjne potrawy, których się u Was nie jada, bo nie lubicie, albo są inne dużo lepsze. Te odrzuć od razu. Skup się na tym co wszyscy lubicie, możesz też wprowadzić zupełnie nowe potrawy z nutką Świąteczną, albo zmodyfikować te tradycyjne pod Wasz gust. Nie ma co się zmuszać do jakichś potraw tylko dlatego że są tradycyjne i się je gotuje od wielu lat… Czasy się zmieniają, gusta też. Święta powinny być przecież przyjemne pod każdym względem.

9. Wybierz kilka dań, które mogą być podane w temperaturze pokojowej

Tu chodzi przede wszystkim o to, że nie musisz podawać wszystkiego na raz. Jeżeli coś jest pyszne po tym jak stało na blacie czy stole, to warto z tego skorzystać. Możesz wcześniej podać na stół właśnie te potrawy. A później nie trzeba się nimi przejmować i mogą tam leżeć przez dłuższy czas bez chowania w chłodne miejsce. Warto o tym wcześniej pomyśleć i ułatwić sobie serwowanie dań podczas Wigilii.

bezstresowe święta

10. Przygotuj i oznacz naczynia

Warto wcześniej przejrzeć jakie naczynia są w domu i popatrzeć na nie pod kątem potraw Wigilijnych. Czy masz wszystkie jakich potrzebujesz? Jeszcze możesz coś dokupić albo poprosić kogoś z rodziny o pożyczenie potrzebnego półmiska. Natomiast oznaczenie naczyń karteczkami z nazwami potraw ułatwi nakładanie jedzenia. Wtedy bliscy będą mogli Ci pomagać bez ciągłych pytań „A to na co? A tutaj co nałożyć? A gdzie masz miskę na sałatkę?”. A Ty nie będziesz mieć głowy zapchanej pamiętaniem o tym co gdzie ma zostać nałożone, to też odejmuje stresu.

11. Wcześniej przygotuj dom dla gości

Czy masz wszystkie potrzebne kołdry i pościel? Czy wystarczy zastawy stołowej? Gdzie oni schowają płaszcze? Zadaj sobie te wszystkie pytania odpowiednio wcześniej, aby można było dokupić czy pożyczyć brakujące przedmioty. Pościele ubierz jakiś czas przed Świętami, aby się tym nie stresować w momencie kiedy ważniejsze jest na przykład gotowanie. Przemyśl kto gdzie będzie spał, przygotuj wieszaki na płaszcze i schowaj te wszystkie pary butów z przejścia, aby było miejsce na buty gości. Opracuj system wykorzystywania i mycia naczyń, aby wszystko podczas kolacji poszło sprawnie i nie zabrakło żadnego talerza czy szklanki. Pomyśl o ręcznikach dla gości, dodatkowej paście do zębów i tym podobnych. Przygotuj to wszystko wcześniej, a przed samą Wigilią zajmuj się tylko gotowaniem i tym co niezbędne jest do przygotowania właśnie tuż przed nią.

12. Nie wszystko musi być perfekcyjne

Najważniejsze na sam koniec. Święta to nie jest czas, aby zaimponować bliskim w każdym szczególe. Wiadomo, że ma być dobrze, ale nie musi być idealnie. Chodzi o dobrą zabawę, o rodzinną atmosferę i wspólnie spędzony czas. Nie szkodzi, jeśli czegoś zabraknie, jeśli będą niedociągnięcia. Takimi drobiazgami się nie przejmuj. W tym Świątecznym czasie ma być przede wszystkim ciepło, przytulnie, i domowo. To nie wystawa, a wyjątkowa okazja raz w roku, kiedy czas, klimat i otoczenie sprzyjają, aby było jeszcze przyjemniej i rodzinniej.


Bezstresowe Święta. Takich Świąt Wam wszystkim życzę. Spokojnych, bez stresu i nerwowych przygotowań. Pełnych radości z każdej malutkiej chwili, każdej zawiązanej wstążki, nieperfekcyjnie udekorowanego pierniczka i każdego uśmiechu przy świątecznych lampkach – i choinkowych, i wina. Razem z bliskimi, w przytulnym i domowym nastroju, tworząc wspomnienia na każdy kolejny rok. Życzę Wam Bożego Narodzenia spędzonego w rodzinnej atmosferze, którego ciepło bije nie od pogody, a od bliskich Wam serc.

Close