Co posprzątasz i zorganizujesz w sypialni w 5 minut lub mniej

18 sierpnia 2015
white5minut-1-1_Fotor_Collage

Oaza spokoju i wypoczynku. Dobrze więc jeśli jest czysta i dobrze zorganizowana. Wtedy każdy poranek i każdy wieczór są pełne relaksu. Wykorzystaj więc wolne 5 minut i ogarnij coś w sypialni.

Banner 5 minut(10)

Jeśli chcesz momentalnego efektu posprzątanego pomieszczenia to ten punkt jest właśnie dla Ciebie. Łóżko jest głównym, najważniejszym elementem sypialni, dobrze więc jeśli je codziennie pościelisz. Jeśli jeszcze tego dziś nie zrobiłaś to znajdź 5 minut i do roboty! ;)

 1. popraw prześcieradło tak, aby było równo rozłożone
 2. równo rozłóż kołdrę oraz ją wygładź
 3. przykryj łóżko narzutą lub kocem (lub i tym i tym) w dolnej części tak, aby zachodziły na brzegi łóżka; jakby w poprzek
 4. zawiń część kołdry na narzutę/koc
 5. poduszki ustaw pionowo
 6. dołóż poduszki dekoracyjne

Banner 5 minut

Szafki nocne lubią się zagracać. Są małe i pod ręką, zbiera się więc w nich i na nich mnóstwo rzeczy.

 1. przejrzyj zawartość szafki i odłóż na miejsce wszystkie rzeczy, które niepotrzebnie się w niej znajdują
 2. wytrzyj szafkę z kurzu
 3. ułóż w niej i na niej tylko potrzebne rzeczy, takie jak lampka nocna, książka, którą czytasz przed snem lub podkładka pod wieczorną herbatę

Banner 5 minut(1)

Szuflady czy pudełka z bielizną łatwo zamieniają się w chaotyczne, gdyż bielizna jest mała i często tylko ją tam wrzucamy, zamiast składać rzeczy po rzeczy. Na szczęście można to zorganizować w 5 minut. Przy okazji możesz zobaczyć jak poprawnie składać skarpetki.

 1. przejrzyj bieliznę i odłóż rzeczy, których już nie nosisz, są w złym rozmiarze lub zniszczone
 2. rzeczy zniszczone, ale do naprawienia odłóż i przy okazji aszyj/napraw; resztę odłożonych nieprzydatnych rzeczy wyrzuć
 3. poskładaj bieliznę
 4. ułóż w wygodny sposób, np. układając kompletami czy kolorami

Banner 5 minut(2)

Jak często zdarza Ci się przynieść czyste ubrania z prania lub prasowania i ich nie poskładać? Właśnie teraz masz na to moment. Nie zapomnij o odłożeniu ich potem od razu na miejsce, do szafy, na odpowiednią półkę.

Banner 5 minut(3)

Wygoda i szybkość przy porannym zbieraniu się jest często na wagę złota. Dlatego warto mieć w szafie wieszaki ustawione w jednym kierunku. Tak, aby rano było jak najłatwiej wziąć odpowiednie ubranie. Możesz też je ustawić odwrotnie i w momencie odkładania na miejsce założonego wcześniej ubrania (jak wraca z prania/prasowania) ustawiasz je w drugą stronę. Dzięki temu po jakimś czasie możesz zobaczyć których ubrań w ogóle nie założyłaś, czyli zapewne bez bólu możesz się ich pozbyć.

 Banner 5 minut(4)To też dobre zajęcie na wolne 5 minut. Zajrzyj do swojej toaletki lub szkatułek z biżuterią i zorganizuj je. Tutaj możesz przeczytać jak ja kiedyś to zrobiłam.

Banner 5 minut(5)

Tak jak ze wszystkim właściwie to również z pościelą się zdarza, że się ją zbiera i zbiera, kupuje się nowe, a o starych kompletach się zapomina. Wolne 5 minut na szczęście rozładuje trochę Twoją szafkę z pościelą.

 1. przejrzyj pościel i odłóż te komplety, których już nie używasz lub są zniszczone
 2. zostaw tylko tyle kompletów ile naprawdę jest Ci potrzebne, plus jedno lub kilka (w zależności od potrzeb) dla gości
 3. pozbądź się odłożonych, nieużywanych kompletów
 4. poskładaj resztę pościeli (przeczytaj jak złożyć prześcieradło z gumką)

Banner 5 minut(6)

W sypialni bardzo ważne jest czyste powietrze, a kurze na szafkach na pewno temu nie sprzyjają. Dlatego przetrzyj wszystkie powierzchnie. Nie zapomnij też o grzejniku, tutaj przeczytasz jak wyczyścić kaloryfer.

Close