Co zrobić z resztkami: mleko

28 stycznia 2015
o-PRICE-MILK-facebook

Oszczędzanie to między innymi nie marnowanie różnych rzeczy. Głównie wyrzuca się jedzenie, co jest okropne. Jak temu zapobiec? Jedną z metod jest wykorzystywanie resztek. Dzisiaj o tym, jak wykorzystać mleko.

Postanowiłam zacząć taką serię o wykorzystywaniu resztek jedzenia, jak to robić. Podpinam ją pod zarządzanie finansami, bo to oszczędzanie. U mnie mleka w domu prawie nigdy nie ma, w ogóle go nie jemy. Ale są takie momenty, bardzo rzadko, że jednak do jakiegoś dania by się przydało dodać, lub mamy ochotę na coś co bez mleka nie smakuje tak dobrze. A że kupować więcej opłaca się dużo bardziej, to zawsze kończymy z litrem mleka. Część zużyjemy do tego co było planowane, ale niestety sporo go zostaje. Oto kilka przykładów do czego można wykorzystać niewielką ilość mleka.

Naleśniki

Pewnie pomyślicie że przecież trzeba bardzo dużo mleka do naleśników. Otóż, przynajmniej według mnie i mojej rodziny, naleśniki z wodą są tak samo smaczne jak z mlekiem. Dlatego można zrobić je głównie na wodzie i dodać resztę mleka, które zostało.

Kasza manna

Na jedną porcję wystarczy tylko około dwóch szklanek mleka.

Beszamel

Lasagna – pyszne danie. Jednak bez beszamelu już nie takie idealne. Robi się go waśnie na mleku.

Bita śmietana

Crème_Chantilly

Zamiast kupować gotową w sprayu to kup taką w saszetce. Ubij z mlekiem i gotowe!

Budyń

Budyń na mleku zawsze dobrze smakuje. Możesz zrobić taki z papierka, ale i domowy, do czego bardzo zachęcam. Ja się jeszcze nie zebrałam na odwagę z domowym, ale mam nadzieję, że niedługo to nastąpi ;)

Milkshake

Mleczny napój z owocami. Czy może być coś prostszego? Bierzemy ulubione owoce i razem z mlekiem wkładamy do robota kuchennego. Miksujemy i mamy milkshake’a.

Inne zastosowania

milk-bath-large

Pomysłów może być oczywiście jeszcze mnóstwo, na przykład galaretka z mlekiem czy kakao. Można też je wykorzystać nie tylko w kuchni: kąpiel z mlekiem wygładzi i nawilży skórę, a ryba zamoczona w zsiadłym mleku na dwanaście godzin przestanie brzydko pachnieć. Ostatnio pisałam też o wykorzystaniu zsiadłego mleka na pożółkłe ubrania.

Mam nadzieję, że te podpowiedzi pomogą Wam uporać się z resztkami mleka w smaczny sposób, a przede wszystkim – nie marnując go. A Wy macie jeszcze jakieś sposoby na wykorzystanie niewielkiej ilości mleka?

Close