Dokumenty na komputerze i pilnowanie wyrzucania papierów

7 lipca 2015
download1

W dzisiejszych czasach można nareszcie ograniczyć ilość przechowywanych dokumentów. Mam na myśli w formie fizycznej. I całe szczęście!

Paragony i instrukcje

W bardzo wielu przypadkach potrzebujemy oryginalne dokumenty. Możemy jednak ograniczyć liczbę chociażby paragonów i instrukcji. Elektroniczne przechowywanie jest bardzo wygodne, bo po pierwsze papiery nie zajmują nam miejsca w domu, a po drugie łatwo znaleźć odpowiedni dokument, jeśli dobrze je opiszemy/nazwiemy i posortujemy.

Paragony można zeskanować i przechowywać na komputerze, a w razie potrzeby wydrukować i przedstawić taką kopię.
Jeśli chodzi o instrukcje to bardzo często możemy znaleźć je w internecie, na stronie producenta. W razie obaw, że kiedyś ze strony znikną, można je pobrać na komputer.

eFaktury

Obecnie wiele firm, chociażby takich jak sieci komórkowe czy banki, oferuje możliwość otrzymywania faktur czy rachunków nie pocztą, a przez internet. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie gromadzisz papierów w domu (które trzeba przechowywać przez aż 3 lata), oszczędzasz drzewa i łatwo znajdujesz potrzebne dokumenty przy dobrej organizacji (o którą w tym przypadku nie trudno).

download3

Jak pilnować wyrzucania zbędnych dokumentów

Skoro trzeba tak długo przechowywać te wszystkie dokumenty, to jak pilnować momentu kiedy można się ich już pozbyć? Szczególnie trudno zapamiętać daty przy paragonach, których zapewne masz sporo. Raczej nie ma sensu co miesiąc czy dwa wertować wszystkich papierów i sprawdzać daty. Najlepiej zrobić sobię listę wszystkich dokumentów, a przy każdym napisać datę, kiedy można bez obaw wyrzucić dany świstek. Zajrzenie do takiej listy jest dużo łatwiejsze niż przeglądanie wszystkich dokumentów w domu. Szczególnie jeśli zapiszesz daty od najbliższej – najłatwiej będzie to zrobić w jakimś programie komputerowym (chociażby w wordzie). Na koniec możesz umiejscowić taki plik w folderze razem ze skanami paragonów czy instrukcjami. Wszystko bez problemu znajdziesz w razie potrzeby :)

Close