Jak dbać o psa zimą – część 2: pies domowy

2 grudnia 2014
winterdog

Follow my blog with Bloglovin

W drugiej części cyklu przybliżę Wam wskazówki o tym jak zadbać zimą o psa domowego. Jak go przygotować, co zrobić, żeby nie marzł podczas zimowych spacerów? Jak uniknąć chorób i zmarzniętych łapek? Wszystko poniżej :)

Czy on na pewno może

Jeśli posiadacie psa domowego to pamiętajcie zastanowić się, czy Wasz pies na pewno może wychodzić zimą. Niektóre maleńkie rasy muszą zostawać w domu, moja koleżanka ma takiego pieska. Najlepiej jak poradzicie się weterynarza. Wtedy taki pies załatwia się w domu na specjalne maty.

Ubranko – zbędny gadżet?

Jeśli jesteście pewni, że Wasz pies może wychodzić (zapewne będzie tak w większości przypadków), ale jest jednak dość mały to może trzeba pomyśleć o ubranku. Wiele osób uważa to za zbędny gadżet, a nawet głupotę i ośmieszanie siebie oraz pupila, to jednak nie jest to do końca prawdą. Może i owszem, przebieranie psów w ozdobne sukieneczki jest dość dziwne, ale ciepła kurteczka dla malucha może być zimą zbawienna. Przy wybieraniu należy pamiętać przede wszystkim o wygodzie psa, ubranko ma być praktyczne, wodoodporne i ma chronić psa przed wiatrem. Dość zabudowane okrycia są szczególnie ważne przy małych pieskach, które szorują brzuchami po lodowatym śniegu i przez to również bardzo marzną.

Zahartuj swojego psiaka

Jeśli kupicie psu ubranko, to pamiętajcie, aby zakładać je dopiero przy naprawdę niskich temperaturach. Na początku jesieni/zimy wychodźcie z nieubranym psem, tak, aby mógł się do zimna przyzwyczaić, aby można go było trochę zahartować (hartowanie tyczy się również psów dużych, trzeba pomóc im sobie wyrobić odpowiednią podszewkę na zimę). Spacery w pierwsze chłodniejsze dni powinny być aktywne, żeby psiak nie odczuwał za bardzo zimna. Ale jeżeli będzie bardzo marzł to nie męczcie go dłużej na siłę.
Ważne też jest aby nie grzać za bardzo w domu/mieszkaniu. Już wcześniej wspominałam, że duża różnica temperatur szkodzi. I to również tyczy się Was, nie tylko Waszych psów. Także lepiej zmiejszyć kaloryfery i się po domu ubrać w cieplejszy sweter niż ryzykować chorobę psa czy Waszą.

Jeśli skorzystacie z tych rad, na pewno Wasze psy nie zmarzną za bardzo podczas spacerów. Może nawet te, które zimy nie lubią, przekonają się do niej. Wasze domowe psiaki lubią zimę, czy raczej wychodzą na dwuminutowe spacery? ;)

Przeczytaj również: Jak dbać o psa zimą – część 1: pies podwórkowy oraz Jak dbać o psa zimą – część 3: sól; gdy pies nie lubi budy

Close