Jak podróżować z psem samochodem

18 czerwca 2015
lenusia

Coraz częściej zabiera się na wakacje psy. Wtedy ważne jest, aby podróż przebiegła spokojnie i przede wszystkim bezpiecznie – i dla Ciebie i dla Twojego psiaka.

Bezpieczeństwo

To pierwsza i najważniejsza kwestia. Żadne przepisy nie narzucają nam tego jak przewozić psy, Ty więc musisz według własnego rozsądku zdecydować jak to zrobić. Każdy pies jest inny, więc to, jak go będziesz przewozić, powinno być dostosowane też do jego charakteru. Jeśli jest bardzo ruchliwy to należy bardziej go „unieruchomić”. Jeśli Twój pies jest spokojny podczas jazdy to nie musisz.

Małe psy najlepiej przewozić w transporterach, które przymocowane są pasami. Natomiast bardzo duże psy najlepiej będą się czuły w przestrzeni bagażnika wyłożonego matą antypoślizgową (ale tylko w autach typu kombi lub van – z otwartą przestrzenią kabiny). Pies może też jechać na tylnym siedzeniu, wtedy najlepiej aby był przypięty specjalnymi pasami. Wycieraczka pasażera i te z tyłu to też nie najgorsze miejsca – wszystko zależy od tego jak się pies zachowuje podczas jazdy.

Przygotowania

Aby podczas wakacji z psem nie było nadmiernego stresu, dobrze się przed wyjazdem wybrać do weterynarza na kontrolę. Sprawdzić czy wszystkie szczepienia i rutynowe odrobaczanie są wykonane, zaaplikować środek przeciw kleszczom oraz oczywiście sprawdzić hotele, w których możecie spędzić wyjazd ze swoim psem.

Jeśli masz zamiar wyjechać ze szczeniakiem, który nie jechał zbyt wiele razy samochodem, dobrze jest go trochę wcześniej do jazdy autem przyzwyczaić. Wtedy będziesz wiedzieć czy podczas podróży Twój pies jest spokojny czy podekscytowany i ciekawski oraz czy nie ma przypadkiem choroby lokomocyjnej. Ta często się zdarza u szczeniaków i po podrośnięciu psa często ustępuje, także nie ma się co martwić. Jeśli okaże się, że szczeniak cierpi na tę przypadłośc, należy przy okazji wizyty u weterynarza zaopatrzyć się w odpowiednią ilość leku.

download

Co zabrać

Pies, jak każdy pasażer, musi mieć swój bagaż. Powinien zawierać:

  • książeczkę zdrowia psa
  • miski (na jedzenie i wodę)
  • obrożę i smycz (ew. kaganiec)
  • posłanie, znajomy psu koc (głównie w przypadku psa domowego)
  • jedzenie (jeśli nie mamy pewności czy na miejscu dostaniemy takie samo jakie pies jada), aby podczas urlopu go nie zmieniać
  • smakołyki lub zabawki (pomogą w oswojeniu psa z nowym miejscem)
  • identyfikator przy obroży
  • przybory do sprzątania po psie

Tuż przed podróżą

Przed wyjazdem nie należy psa zbyt karmić, ale i nie powinno się go zabierać głodnego. Najlepiej dać mu po prostu mniejszą ilość jedzenia niż zwykle. Nie robić tego też bezpośrednio przed odjazdem tylko jakiś czas przed – pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych podczas jazdy. Przed podróżą trzeba oczywiście dać psu możliwość załatwienia swoich potrzeb.

Podczas podróży

Kiedy już jedziemy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Na pewno o postojach podczas dłuższej podróży – co jakieś 2 godziny trzeba napoić psa, pozwolić mu załatwić swoje potrzeby i zwyczajnie rozprostować kości. Nie powinno się za bardzo otwierać okien, puszczać zbyt głośno i ostrej muzyki. Jeśli jednak pies śpi podczas podróży to nie trzeba go specjalnie budzić na postój – sam zasygnalizuje potrzebę przerwy ruszeniem się lub wstaniem.

Close