Jak stworzyć domowy budżet

6 stycznia 2015
SDC18623_Fotor

Uszczęśliwianie portfela to nie taka prosta sprawa, ale można zacząć od mało skomplikowanego prowadzenia domowego budżetu, czyli kontrolowania wydatków. Pokażę Wam jak wygląda mój domowy budżet i jak samemu taki prowadzić.

Mój domowy budżet raczej nie jest skomplikowany i nie posiada wielu kategorii, np. nie ma w nim w ogóle wszelakich rachunków, ponieważ nie ja opłacam dom. Każdy powinien się zastanowić co dokładnie chce notować, kontrolować. Czy ma dla Was znaczenie na przykład ilość pieniędzy wydawanych na jedzenie poza domem, czy też nie i będziecie to wpisywać po prostu do jedzenia ogólnie. Tak samo z różnymi innymi rzeczami.

Swoje wydatki spisuję w Excelu, pisałam już troszkę o tym przy okazji programów i aplikacji pomocnych w organizacji. Tutaj natomiast obszerniej i dokładniej opiszę mój budżet, tym bardziej, że go właśnie udoskonalam na nowy rok.

Mój nowy budżet ma dwa rodzaje arkuszy – jeden to zestawienie roczne, a drugi to miesięczne.

Arkusz miesięczny

domowy budżet miesiąc

Ten arkusz mam oczywiście w dwunastu egzemplarzach, po jednym na miesiąc. Ustaliłam sobie siedem głównych kategorii: jedzenie, chemia, ubrania, prezenty, leki i lekarze, pies oraz inne (tutaj, jako w jedynej z kategorii, wpisuję rodzaj kupionej rzeczy, np. książka lub świeczki). Dodatkowo jedzenie mam podzielone na codzienne, słodycze i przekąski, napoje, alkohol oraz na mieście, natomiast chemię na drogerie i gospodarcze.

Tak dobrane kategorie pozwalają mi dokładnie kontrolować najważniejsze wydatki i na co ewentualnie wydaję za dużo. Pod każdą kolumną wpisane wydatki automatycznie się sumują. W prawym dolnym rogu wyświetla się natomiast suma wszystkich sum, czyli ile całkowicie wydałam w tym miesiącu.

Arkusz roczny

domowy budżet rok

Aby kontrolować i porównywać wydatki miesięczne bardzo pomocne jest również zestawienie wszystkich miesięcy razem, obok siebie. I tak powstał arkusz roczny, gdzie dodatkowo jeszcze wstawiłam ogólnie kategorie JEDZENIE i CHEMIA, które sumują wydatki ze swoich podkategorii. Wszystko odbywa się oczywiście automatycznie, poprzez wpisanie odpowiednich formuł. Jeśli nie ma jeszcze wydatków to wyświetlają się zera – mój arkusz jeszcze nie jest skończony, nie wszędzie wpisałam formuły, co odzwierciedla brak w niektórych miejscach zer.

To zestawienie pozwala na natychmiastowe porównanie wydatków między miesiącami. I tych w poszczególnych kategoriach i ogólnie, ponieważ na samym dole wyświetla się całkowity wydatek w danym miesiącu. Mam zamiar dodać też okienko z całkowitym wydatkiem rocznym.

Kontrolowanie wydatków

Aby budżet domowy miał sens i był skuteczny trzeba oczywiście systematycznie notować wydatki. Można sobie ustalić na przykład czas raz w tygodniu i spisywać wtedy odpowiednio kwoty z zebranych rachunków. Ja preferuję spisać wydatki jeszcze tego samego dnia co zakupy. Głównie pewnie dlatego, że nie robię zakupów często. A poza systematycznością i dobrze zorganizowanym/rozpisanym budżetem nie potrzeba nic więcej.

A jak Wy kontrolujecie swoje wydatki? Prowadzicie domowy budżet? W programie komputerowym czy tradycyjnie w zeszyciku? A jeśli macie jakiekolwiek pytania to śmiało piszcie :)

Close