Jak urządzić pralnię – część 1: funkcjonalność

19 kwietnia 2015
jak urządzić pralnię

Wiem, że stosunkowo niewiele osób posiada w domu pralnię, ale jak już ktoś ją ma to często pojawia się wiele problemów z nią związanych. Dzisiaj pierwszy wpis z serii o urządzaniu pralni, poruszający najważniejszy aspekt – funkcjonalność.

Jeśli masz pralnię, to na pewno zdajesz sobie sprawę jak trudno utrzymać w niej piękny porządek, wszystko ładnie poukładane i tak, że wiesz gdzie co jest. No chyba że u Ciebie nie ma totalnego bałaganu i wszystko aż zachęca do przebywania w Twojej pralni – nie czytaj tego, zanudzę Cię oczywistością. Niestety jestem pewna, że u większości osób pralnie to istne pobojowisko. Tak było i troszkę jeszcze jest i u mnie w domu (choć powiem szczerze, że w małym stopniu zależało to ode mnie). Postanowiłam to zmienić i podzielić się z Wami wskazówkami jak „naprawić” pralnię. Nie chcesz mieć tam graciarni i wzdrygać się zawsze kiedy musisz tam wejść, prawda?

Co potrzebne

Na początek wymienię co tak naprawdę jest w pralni potrzebne.

 1. Otóż na pewno pralka, i tego tłumaczyć na pewno nie muszę.
 2. Jak pralka to i kosze na brudne ubrania. Ilość oczywiście uzależniona od preferencji, u mnie są dwa: na ciemne/kolorowe ubrania i na jasne/białe ubrania.
 3. Blat i umywalka – nie są niezbędne, ale przydatne. Często brudniejsze przedmioty, które niekoniecznie chcemy myć w łazience lub w kuchni, można wtedy umyć w pralni. Zlew przydaje się też do namaczania bardziej brudnych ubrań przed praniem oraz do prania ręcznego. Natomiast blat zawsze się przyda ;)
 4. Miski różnej wielkości – tak jak blat zawsze się przydadzą.
 5. Miejsce na deskę do prasowania, żelazko, suszarkę do ubrań i odkurzacz. Te wszystkie przedmioty najlepiej trzymać właśnie w pralni. Niektórzy nawet deskę do prasowania czy suszarkę tam „instalują” na stałe. Ja wolę jednak prasować przed telewizorem, a ubrania suszone poza pralnią nawilżają dom.
 6. Chemia gospodarcza – tę też lepiej trzymać w pralni, jeśli się ją posiada (pralnię).
 7. Szafki, regały – no gdzieś trzeba trzymać te wszystkie szpargały, a najlepiej ładnie poukładane.

A Wy uważacie coś jeszcze za bardzo potrzebne w pralni?

Co jeszcze można trzymać w pralni

Na pewno oprócz wyżej wymienionych podstawowych rzeczy można do pralni wcisnąć mnóstwo przedmiotów. Ale nie chodzi przecież o to, żeby był to składzik bez ładu i składu (a masło jest maślane, tak, wiem). Jednak jeśli już tę pralnię mamy, to dobrze by było maksymalnie taką przestrzeń wykorzystać. Co więc tam jeszcze trzymać?

 1. Podstawowe narzędzia – w każdym domu są potrzebne, a pralnia to dobre miejsce na te, które często warto mieć pod ręką. Schowane w małej skrzynce nie będą się walać po kątach i łatwo je wszystkie przenieść w miejsce „wypadku”.
 2. Rzeczy dla zwierząt – czyli na przykład szampony, szczotki, karmę i książeczki zdrowia. Najlepiej oczywiście wszystko w jednym pudełku.
 3. Rzeczy do pakowania prezentów – papiery, pudełeczka, wstążeczki i torebki. No bo gdzie indziej (u mnie są trzymane „pod schodami”)?
 4. Kleje, zapasowe żarówki, baterie – czyli wszystko co nie wiadomo gdzie powinno się trzymać. No chyba że w garażu, ale jeśli lubimy mieć wszystko pod ręką to pralnia będzie oczywiście dużo lepsza. No i jeśli nie mamy garażu.
 5. Wiele, wiele innych. Tylko nie przesadzajcie!

Podstawa pod pralkę

Przy okazji funkcjonalności chciałabym podzielić się z Wami pomysłem na ciekawe rozwiązanie związane z pralką. Można zbudować taki jakby podest pod pralkę, najlepiej niezabudowany. Dzięki niemu pralka jest wyżej, co ułatwia wkładanie i wyciąganie z niej rzeczy. Jeśli jest niezabudowany to można tam włożyć na przykład pojemniki na brudne ubrania – zaoszczędzamy w ten sposób miejsce.

funkcjonalna pralnia

Przeczytaj również inne wpisy o urządzaniu pralni:
część 2: organizacja
część 3: aranżacja
13 pomysłów na pralnię

Close