Miejsce na gorące naczynia

1 sierpnia 2014
kuchnia-klasyczna

Zapewne wielu z Was nie raz spotkało się z sytuacją gdzie trzeba natychmiast coś gorącego zdjąć z kuchenki. I wtedy lecicie na łeb na szyję w stresie po np. drewnianą deskę, a po chwili okazuje się, że ją pilnie potrzebujecie i znowu musicie kombinować. Koniec z tym! Przy kuchence MUSI być specjalne miejsce przeznaczone na odkładanie gorących naczyń.

U mnie są takie dwa, po obu stronach płyty grzewczej, ale jedno powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli macie małą kuchnię to takie miejsce wcale nie musi być duże, mniejsze na pewno też będzie spełniało swoje zadanie.

Podstawka metalowa

lamplig-podstawka__0168407_PE267453_S4Jedna z moich podstawek jest z Ikei – LÄMPLIG. Zrobiona ze stali nierdzewnej, świetnie się u mnie sprawdza. Jest na gumowych nóżkach co zapobiega przewodzeniu ciepła na blat oraz samoistnemu przesuwaniu się. Jedyny minus: dość trudno usunąć tłuste zabrudzenia po dłuższym czasie, ale wystarczy przecierać ją regularnie i problemu nie ma. Jest również mniejsza, kwadratowa wersja tej podstawki.

 Podstawka z kamienia

SDC18394

Drugie rozwiązanie jakie zostało u mnie zastosowane to kawałek marmuru. Taka marmurowa płyta jest bez żadnych wgłębień (w przeciwieństwie do mojej podstawki z Ikei) dzięki czemu można z łatwością postawić naczynie z nóżkami, bez obawy przed wpadnięciem ich gdzieś pomiędzy coś.

 

Podstawka korkowa

heat-podstawka__27830_PE114220_S4Inne rozwiązanie to podstawki korkowe. Myślę, że dość tradycyjne.

Podstawka magnetyczna

podstawka mag
Istnieje też ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy płyt indukcyjnych. Są to podkładki z wbudowanym magnesem, które przyczepiają się specjalnych garnków do gotowania na płytach indukcyjnych. Dzięki temu możemy potem swobodnie przenosić garnek w inne miejsce bez wcześniejszego przekładania podstawki.

Rodzajów podstawek jest wiele, są też zwykłe silikonowe, drewniane i plastikowe (tych ostatnich nie polecam – jeśli naczynie jest bardzo gorące, może podtopić plastik i również uszkodzić blat). Wszystkie mają przeróżne kształty i rozmiary, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej że naprawdę nie jest to duży wydatek. A takie specjalne miejsce z pewnością się przydaje.

Close