Przepis na udany Nowy Rok

2 stycznia 2016
nowy rok

Nowy Rok, nowy rozdział. Jaki jest przepis na udany Nowy Rok?

Nowy rok to najczęściej swego rodzaju czysta karta. Zaczynamy z nowym kontem, stawiamy sobie różne cele, planujemy wiele rzeczy do zrealizowania, pojawiają się też postanowienia noworoczne. Wraz ze zmianą daty przychodzi jakaś taka… motywacja i chęć do zmiany, do osiągania nowych celów i założeń, również do próbowania nowych rzeczy, no i w ogóle do wszelkich zmian. Czasem mniejszych, ale niekiedy i tych dużo większych, jak przeprowadzka, zmiana pracy czy studiów. Tylko co się dzieje, kiedy już ta szczególna północ wybije i polecą fajerwerki? Pierwsze chwile są cudowne. Przychodzą wszystkie cudowne chwile z minionego roku, wszystkie wspomnienia, patrzysz z nadzieją w przyszłość.

Przepis

Co zrobić, żeby ten stan się utrzymał? Żeby nie dopadło zwątpienie, lenistwo i niechęć? Zamiast tego żeby przepełniała nas radość, ufność i nadzieja na przyszłość? To wbrew pozorom całkiem proste. Wystarczy odrobina samozaparcia i chęci, szczypta determinacji i (najlepiej spory) kawałek wyobraźni ;) Oto przepis na udany Nowy Rok. A jak i z czym to się je?

Najważniejsze: jak?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakie cele sobie zakładasz i jak je chcesz osiągnąć. Jeśli nie będziesz znać sposobu no to nie ma szans na zrealizowanie założonego planu. Potem krok po kroku trzeba realizować poszczególne etapy aż do osiągnięcia celu. Niby oczywistość, a jednak większość postanowień noworocznych czy zwykłych celów wygląda tak: „Schudnę 5 kg”, „Zrobię swój dom bardziej przytulnym”, „Pojadę na wakacje za granicę”. Widzisz tu błędy? Cóż, według reguły SMART, którą mi wbijają na studiach błędów i braków jest tu mnóstwo. Ale myślę, że warto się skupić na jednym najważniejszym: nie jest powiedziane JAK mają być te cele osiągnięte.

Jak to naprawić? Nic trudnego. Jeśli chcesz schudnąć to od razu wymyślasz w jaki sposób. Czy dietą, czy może ćwiczeniami, a może i tym i tym po trochu. Jeśli ćwiczeniami to wymyślasz w jaki sposób i jak często chcesz ćwiczyć itd. Potem możesz łatwo się rozliczyć z zadania, wiesz czy się z niego wywiązałaś/-łeś czy nie. Chcesz, aby Twój dom był bardziej przytulny? Tutaj też musisz określić z jakich zadań ma się składać ten cel. Czy to będą nowe dodatki, jakieś poduszki na kanapę i nowy wazon, czy będzie to stworzenie galerii ściennej z rodzinnymi zdjęciami? A może potrzebne jest przemalowanie ścian? I tak znowu kawałek po kawałku trzeba sobie dzielić te cele na mniejsze, na różne zadania i je po kolei wykonywać. Twój cel na nowy rok to podróż za granicę? Wyznacz kiedy będziesz mieć urlop, zaplanuj dokąd chcesz pojechać i co zwiedzić, czy masz odłożone pieniądze na ten wyjazd, zaplanuj w odpowiednim czasie rezerwację noclegu/biletów. Krok po kroku.

Efekt w wyobraźni

nowy rok

 Jeśli już wiesz co chcesz osiągnąć i w jaki sposób, musisz pamiętać o rezultacie. Bardzo istotnym jest jakiego efektu oczekujesz. Obraz tego efektu w głowie podtrzyma motywację, jeśli będziesz sobie siebie wyobrażać jak to będzie po osiągnięciu założonych celów to jeszcze bardziej będziesz chcieć je zrealizować. To kluczowy składnik przepisu, właśnie wyobraźnia, która pomaga w chęciach, motywacji i utrzymaniu determinacji. Aby mieć chęć do wypełnienia zadania, musisz pamiętać o tym jakie płyną z tego korzyści, przede wszystkim jak się będziesz cudownie czuć – i z powodu że masz to o czym marzyłaś/-łeś i że zrealizowałaś/-łeś postawiony sobie cel.

Czyli co robimy? Bierzemy kartkę czy komputer, co wolicie, i spisujemy wszystkie rzeczy, które chcemy osiągnąć w Nowym Roku. Pamiętajcie o dzieleniu większych celów na mniejsze, zapisujcie sposoby osiągania tych celów. Wyobrażajcie sobie swoje efekty, a przede wszystkim to, jak się będziecie wtedy czuli. Przypominajcie sobie o tym co jakiś czas, spoglądajcie na swoje zapiski i powoli realizujcie mniejsze zadania, aż do tych większych. A potem cieszcie się z wcześniej wyobrażanych sobie efektów ;).

Mam nadzieję, że będzie to dla Was przydatna wiedza w kapsułce. Ten przepis na udany Nowy Rok może zdziałać cuda, wystarczy tylko chcieć spróbować. Jest oczywiście jeszcze wiele innych sposobów i uzupełnień w tym temacie, ale warto zacząć od tego. Trzymam kciuki, aby nigdy nie przestało Wam się chcieć :)


PS Zapraszam Was też do zeszłorocznej serii jak efektywnie planować i wypełniać postanowienia noworoczne oraz do wpisu o tym jak się zmotywować do działania wraz z listą piosenek. A już niedługo nowa lista piosenek, tym razem wesołych i motywujących, w typie tej, którą się podzieliłam z Wami we wpisie na Facebooku. Już jest! —-> Zobacz listę

Close