Jak obliczyć budżet miesięczny: pensja zmienna

13 maja 2016
obliczanie budżetu miesięcznego pensja zmienna

Jeśli masz zmienną pensję i chcesz wyliczyć optymalny miesięczny budżet to znam na to sposób, który opracowałam.

Pisałam już o wyliczaniu miesięcznego budżetu w przypadku pensji stałej, dlatego jeśli chcecie poznać więcej szczegółów to tam zapraszam. Sposób obliczania w przypadku pensji zmiennej jest bardziej skomplikowany, dlatego tutaj skupię się na konkretach.

1. Tabelka i wydatki

tabelka i wydatki

Na początku musimy zrobić tabelkę. Możecie wykonać ją na kartce lub w excelu, nie ma to większego znaczenia, nie ma tu aż tak dużo liczenia. Po lewej stronie wpisujemy 12 miesięcy, u góry kolumn nagłówki: wydatki, skumulowane wydatki, pensja, budżet, skumulowany budżet oraz przechodzi.

W pierwszą kolumnę wpisujemy comiesięczne wydatki. Tutaj wydatek miesięczny to stałe opłaty, wydatki na życie (jedzenie, środki gospodarcze itp.) oraz stałe wydatki danego miesiąca, czyli: ubezpieczenie, przegląd auta, wydatki na święta, wydatki na urodziny bliskich, planowane wakacje (warto je tu uwzględnić!) itp.

Na samym dole sumujemy wydatki i otrzymujemy kwotę, którą wydamy przez cały rok na „stałe” opłaty. W moim przykładzie to 29600 zł.

2. Skumulowane wydatki

skumulowane wydatki

Druga kolumna w tabelce. Nic trudnego, po prostu sumujemy po kolei wydatki, miesiąc po miesiącu otrzymując skumulowane liczby. Czyli pierwszy miesiąc przepisujemy, w drugim wpisujemy sumę I + II, w trzecim otrzymaną sumę + III i tak dalej.

Przykład: 2000, następnie 2000 (I) + 2000 (II) = 4000, następnie 4000 + 2500 (III) = 6500 i tak do końca.

3. Pensja

pensja

To ważny tutaj punkt. Pensja jest w każdym miesiącu inna, i to trzeba tutaj wpisać. Wiem, że to nie jest łatwe, ale jedynym wyjściem jest szacowanie zarobków na każdy miesiąc po kolei. Jeżeli macie z góry ustalone zlecenia na kolejne miesiące i czas realizacji zapłat to nie ma większego problemu. Jeżeli jednak jest to wszystko na bieżąco, pozostają tylko szacunki i przypuszczenia. Uwaga!: Pamiętajcie, że w przypadku nieregularnych dochodów pensję należy wpisywać o miesiąc do przodu – czyli pieniądze, które zarobicie w lutym, wpisujecie w marzec, ponieważ wtedy będą mogły być wydane. Wszystko o jedno pole dalej.

Zawsze też oczywiście możecie sobie ustalić minimum, które na pewno zarobicie w każdym miesiącu i liczyć budżet normalnie jak dla stałej pensji, przyjmując tę kwotę minimalną.

Po wpisaniu pensji miesięcznych należy policzyć pensję roczną – w moim przykładzie to 37400 zł.

4. Inne wydatki, „awaryjne”

Tu odsyłam do części ze stałą pensją. Zasada działania jest taka sama, tylko różnicą jest roczna pensja – trzeba dodać pensje z wszystkich miesięcy i od tego odjąć wydatki.

Przykład: 37400 – 29600 = 7800 zł. To kwota, którą możemy przeznaczyć na wydatki „awaryjne”.

5. Obliczanie budżetu

obliczanie budżetu

No i najtrudniejsze zadanie. O ile w stałej pensji było to łatwe, tak tu robi się to bardziej skomplikowane. Pierwsza informacja – można też i tu policzyć jak dla stałej pensji, pod jednym małym warunkiem. Jeśli obliczymy średni wydatek miesięczny (29600 : 12 = około 2467 zł) i nie przekroczy on pensji z któregokolwiek miesiąca to jest to realne i można ten sposób wykorzystać. Jeśli jednak przekroczy, lub nie chcecie nadwyrężać niższych pensji, polecam sposób poniżej.

  1. Liczymy procent rocznych wydatków w stosunku do rocznej pensji: 29600 x 100 = 2960000 2960000 : 37400 = 79,14438503 % to jest około 80 % (zaokrąglam w górę, aby nigdzie nie było braku w budżecie na dany miesiąc, nadwyżką zajmiemy się na samym końcu)
  2. Z każdej miesięcznej pensji wyliczamy 80 % i to wpisujemy w kolumnę „budżet”: (I) 3000 x 0.8 = 2400 zł, (II) 3100 x 0.8 = 2480 zł i tak do końca miesięcy.

6. Skumulowany budżet

skumulowany budżet

Piąta kolumna. Liczymy ją analogicznie do skumulowanych wydatków, tylko że dodajemy do siebie kwoty ujęte w kolumnie obok, w budżecie.

7. Przechodzi

przechodzi

Liczymy: skumulowany budżet odjąć skumulowane wydatki (I) 2400 – 2000 = 400 zł. (II) 4880 – 4000 = 880 zł i tak do końca.

8. Nadwyżka

W ostatnim polu, czyli ostatnie „przechodzi” powinno wynosić 0. Tak jednak nie jest, ponieważ zawyżyliśmy procent. W przykładzie wyszło 320, więc odejmujemy tę kwotę od ostatniego budżetu, co oczywiście odejmuje nam 320 również od skumulowanego budżetu i mamy 0 na ostatnim miejscu.

Na koniec

Mam nadzieję, że takie wyliczanie budżetu miesięcznego przyda się tym z Was, którzy mają zmienną pensję. Oby to dało radę Waszym wymaganiom ;). Jeśli skorzystacie z tego pomysłu to koniecznie dajcie mi znać, z chęcią o tym przeczytam :). A może macie inny sposób na wyliczanie miesięcznego budżetu?

Close