Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie planować i wypełniać: krok 1

28 grudnia 2014
new-year

Postanowienia noworoczne to bardzo drażliwy temat. Utarło się już od bardzo dawna, że co roku należy sobie kilka takich postanowień zrobić, niekoniecznie dużych, i w tym nadchodzącym Nowym Roku je wypełnić, spełnić, dopełnić… Niestety zazwyczaj już po kilku dniach lub pierwszym miesiącu nie udaje nam się z zadania wywiązać i odpuszczamy je sobie.

Ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Czy jesteśmy aż tak leniwi, niekonsekwentni czy może stawiamy sobie zbyt wysokie poprzeczki? Jak uniknąć rozczarowania przez niewypełnienie misji? Czy można dobrze zaplanować postanowienia noworoczne i faktycznie je doprowadzić do realizacji? W jaki sposób zapanować nad własnymi postanowieniami i po upływie roku mieć satysfakcję z ukończenia postawionych sobie wyzwań i zadań?

Na te i też inne pytania odpowiem w tym krótkim poradniku. Podpowiem Wam, jaki jest najlepszy sposób na spisanie noworocznych postanowień tak, aby po roku mieć je wszystkie zrealizowane. A to naprawdę nie jest takie trudne :) Przedstawiam Wam zadania krok po kroku, dzięki którym na pewno nie odpuścicie tak szybko swoich postanowień.

iStock_000003889174Small_2

Krok 1: lista rzeczy, które zrobiłaś

Zanim zabierzesz się za wytyczanie sobie nowych zadań do realizacji na przyszły rok, dobrym pomysłem jest spisanie  sobie na kartce listy rzeczy, które zrobiłaś w roku mijającym. Takie podsumowanie tego, co się wydarzyło, ogólne podsumowanie odchodzącego roku, ale również tego co osiągnęłaś. Mogą to być i rzeczy małe i rzeczy duże, wszystkie mają ogromne znaczenie.
Mogą to być na przykład:
– podjęcie dobrej decyzji o zmianie pracy
– wyremontowanie mieszkania
– naprawienie tej skrzypiącej szafki w przedpokoju
– uporządkowanie zalegających dokumentów.

Na tej liście, iście wesołej, może być dosłownie wszystko co tylko napawa Cię dumą i poczuciem ukończonego zadania, które być może planowałaś od dłuższego czasu, ale nie mogłaś się za nie jakoś zabrać i tylko spędzało Ci sen z powiek. Liczy się każde wykonane zadanie, każdy osiągnięty cel.

happiness_9049

Taka lista rzeczy, które zrobiłaś, na pewno od razu pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Bo czy nie jest wspaniałym poczucie spełnienia? Ta lista sprawi również, że nie będziesz już źle myślała o sobie, z powodu niedotrzymania poprzednich postanowień noworocznych (choć zapewne nie pamiętasz już jakie one były), przecież tyle zrobiłaś, tyle dokonałaś! To naprawdę dobry sposób, aby podnieść się na duchu i mieć namacalny dowód, przed oczami, tego ile dokonałaś. A to tylko mijający rok, nie całe życie ;)

Spisuj te rzeczy dopóki będziesz mogła coś wymyśleć, spisuj wszystko, co Ci tylko przyjdzie do głowy. Im więcej, tym lepiej, lepiej się będziesz czuła. Będziesz miała też więcej motywacji na nadchodzący rok niosący zapewne wiele nowych wyzwań, również tych nieplanowanych. A życie lubi być pełne niespodzianek.

W następnych częściach kolejne kroki, a dzisiaj pytam Was: udaje się Wam wypełnić noworoczne postanowienia czy też macie z tym problem?

Przeczytaj również: Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 2 i 3 oraz Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 4 i 5

Close