Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 2 i 3

29 grudnia 2014
new-year

Aby dobrze zaplanować postanowienia Noworoczne, wystarczy zastanowić się nad tym co trzeba zrobić oraz co chcielibyśmy zrobić. Nad tym, co dawno powinno być zrobione oraz co nowego pojawiło się do wykonania.

Dzisiaj, w kolejnej części o postanowieniach Noworocznych, przedstawiam Wam następne dwie listy do zrobienia. Tak, owszem, uwielbiam listy. Głównie dlatego, że są bardzo przydatne: widzę naraz wszystko co mam do zrobienia i niczego nie przegapię, mam poczucie kontroli nad zadaniami oraz „odhaczając” zrobione zadania widzę wyraźnie ile zrobiłam – to bardzo motywujące! Pamiętajcie, że pomaga również robienie najpierw rzeczy łatwych i zajmujących niewiele czasu – dzięki temu szybciej zauważycie postępy :) O listach i ich przydatności na pewno się jeszcze u mnie na blogu wpis pojawi.

Krok 2: lista rzeczy, których nie udało Ci się zrobić

ważenie

Tutaj troszkę mniej przyjemna lista niż ta o rzeczach, które udało się zrobić w mijającym roku, bo wymieniająca w pewnym sensie niepowodzenia, a nie sukcesy. Jednak jest bardzo potrzebna. Jeśli masz takie jakieś niezakończone projekty, albo nawet niezaczęte, to tutaj powinnaś je wpisać. I nie załamuj się, jeśli tych rzeczy wyjdzie sporo – spójrz na listę poprzednią! ;) Racjonalnie podejdź do tego, co planowałaś zrobić w ciągu ostatniego roku, ale się nie udało.

Przy okazji, zastanów się też co jest przyczyną niewypełnienia tych planów. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz, co dokładnie poszło nie tak i dlaczego tak to się nie do końca fajnie skoczyło. Może przyczyna nie była w ogóle zależna od Ciebie? A może to drobny szczegół gdzieś przegapiony, lecz istotny do wykonania zadania? W takiej sytuacji nie zapomnij rozwiązać problemu, który uniemożliwił Ci wykonać to zadanie. Bez tego przecież ani rusz, i ponownie żadnych szans na spełnienie postanowienia – a tego przecież nie chcemy.

Krok 3: lista nowych postanowień i zadania do zrealizowania

20130819-085501

Ostatnia lista obejmuje całkiem przyjemne rzeczy. W końcu to miłe móc zrealizować jakieś swoje cele, mieć je konkretnie wyznaczone i działać krok po kroku. Spokojnie zastanów się, co jeszcze chciałabyś zrobić w swoim życiu lub ze swoim życiem, co jeszcze, aby być szczęśliwszą, mieć poczucie spełnienia. Spisz tutaj zarówno marzenia, jak i obowiązki. Może od dawna marzysz o wakacjach za granicą, ale jakoś nigdy się nie udaje wyjechać/nie składa/brak finansów? A może masz już dość ciągłego myślenia o spłacie jakiegoś długu?

Zmobilizuj się! W tym mijającym roku udało Ci się wiele zrobić to w nadchodzącym uda jeszcze więcej! Może dasz radę się uwolnić od jakiegoś złego nawyku, może ustanowić swój własny, miły rytuał (np. przed wyjściem do pracy/na uczelnię SPOKOJNA chwila z ulubioną kawą/herbatą). Możliwości jest naprawdę wiele, a Ty tylko musisz wejść w głąb swoich marzeń, pragnień i zacząć działać!


To już koniec list wspomagających noworoczne planowanie. Ale tak nie do końca, bo następnym krokiem jest PLAN. Więcej przeczytacie o tym we wpisie z krokami numer 4 i 5. Powiedzcie, jak Wam idzie to spisywanie postanowień? :)

Przeczytaj również: Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 1 oraz Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 4 i 5

Close