Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 4 i 5

30 grudnia 2014
new-year

Było już o osiągniętych celach, o wyznaczaniu nowych postanowień, a teraz przyszedł czas na podpowiedzi w kwestii ich realizowania.

Z realizacją postanowień bywa krucho, wiele osób nie potrafi dotrwać w swoich postanowieniach nawet miesiąca. Szybko zarzucają myśl o realizacji swoich planów i odkładają je w niepamięć skupiając się na zadaniach bieżących. A jednak można doczekać ukończenia postanowień noworocznych z owocnym wynikiem i wcale nie jest to takie trudne.

Krok 4: zrobienie planu działania

3021379-poster-p-1-the-curious-tale-of-the-to-do-list-and-how-to-craft-one-that-actually-works

Same w sobie postanowienia noworoczne, choćby nie wiem jak pięknie spisane, wiemy, że nie zawsze (a wręcz nie często) działają. Żeby ukończyć jakieś zadanie potrzebny jest plan. Dobry plan. I konkretny. Bez dobrego planu ciężko się za cokolwiek zabrać. Więc biorąc po kolei każde zadanie, które chcesz wykonać, cel, który chcesz osiągnąć, dopasuj do niego odpowiednie kroki. Chcesz wyjechać na wymarzone wakacje? Popatrz zawczasu na loty/inne połączenia (może wcześniej rezerwowane będą tańsze), zaplanuj trasę, zastanów się co chcesz zobaczyć na miejscu, pomyśl o małym oszczędzeniu na ten cel, może warto sobie odmówić paru kaw na mieście, żeby je wypić w słonecznej Italii? :)

Plan działania możesz spisać raz, porządny, odpowiednio do wszystkich swoich postanowień dopisać punkty planu. Możesz też zrobić plan do jednego postanowienia i po zrealizowaniu go dopiero napisać kolejny plan do punktu następnego. Dla pierwszego sposobu trzeba poświęcić więcej czasu na raz, ale myślę, że warto.

Zalety dopisania planu do wszystkich postanowień od razu:

  • Nie masz wtedy przymusu realizować danych punktów, których masz niewiele wypisanych, gdzie być może na te nie masz akurat ochoty lub możliwości.
  • Masz przed sobą cały ogromny plan zadań na rok i łatwiej wszystko „ogarniasz” ile masz jeszcze do zrobienia (bo jedno postanowienie może mieć dwa szybkie podpunkty, a inne siedem skomplikowanych).
  • Możesz wybierać co tylko chcesz, na który punkt, zadanie masz tylko ochotę. Może tak łatwiej, może akurat idziesz w dane miejsce gdzie przy okazji możesz „odhaczyć” jakieś małe zadanie. To wszystko przybliża Cię do zrealizowania swoich celów, swoich noworocznych postanowień.

Krok 5: realizowanie planu działania

Motivation concept

Na dokładnym opisaniu tego, jak najlepiej ukańczać poszczególne postawione sobie cele, skupię się uwzględniając dopisanie planu do wszystkich postanowień od razu. Poprostu uważam tę metodę za dużo efektywniejszą.

  • Jeśli już masz plan dla wszystkich postanowień, pomyśl chwilę, które z nich zajmą Ci najmniej czasu, które spełnisz najłatwiej. Nie muszą to być od razu całe postanowienia, mogą być poszczególne punkty planów. Dzięki temu po krótkim już czasie zobaczysz efekty swojej pracy, a to bardzo motywuje do dalszych działań. Najlepiej, jeśli będziesz sobie wykreślała ukończone punkty na kolorowo czy w inny wyraźny sposób. Będzie to przy okazji cieszyło oko ;)
  • Przejrzyj i przeanalizuj dokładnie cały plan, wszystkie podpunkty do każdego postanowienia. Powinnaś mniej więcej wiedzieć, które sprawy musisz załatwić w określonych miejscach, tak, aby w razie przypadkowego znajdowania w takowym miejscu, móc wypełnić dane zadanie. W ten sposób na pewno zaoszczędzisz czas i pieniądze (transport) i przede wszystkim przybliżysz się do zrealizowania kolejnego postanowienia.
  • Nie musisz zaczynać już 1 stycznia. To nie służy. Po przerwie Świątecznej jesteśmy rozleniwieni,  po Sylwestrowej zabawie rozkojarzeni. Po tych wrażeniach musimy wrócić do swoich stałych obowiązków, a i to nie jest łatwe i może działać zniechęcająco na dodatkowe „atrakcje” takie jak postanowienia Noworoczne. Wejdź w Nowy Rok na spokojnie, bez nerwów, że trzeba JUŻ. Daj sobie te kilka dni na powrócenie do rutyny, na odetchnięcie po tych ciekawych dniach i zebranie sił na realizowanie swojego planu działania. Może to być pięć dni, może być dwa tygodnie.
  • Najważniejsze tylko potem jest to, aby o swoich postanowieniach nie zapomnieć. Jeśli faktycznie chcesz zacząć chwilkę później to połóż swoją listę postanowień Noworocznych w widocznym miejscu. Niech przypomina o tym, co Cię czeka. Nie będziesz mogła się doczekać rozpoczęcia ich realizacji!

To już wszystkie rady, jakie mam dla Was w tym roku odnośnie postanowień Noworocznych. Mam nadzieję, że każda z Was podejdzie do sprawy na swój sposób i zrealizujecie swoje plany, marzenia. I że nastąpi to szybciej, niż pod koniec roku ^^

Przeczytaj również: Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 1 oraz Postanowienia noworoczne – jak je efektywnie wypełniać: krok 2 i 3

Close