Przeprowadzka: co przygotować

2 lutego 2016
download

Organizacja wszędzie się przydaje, również przy przeprowadzce. Jeżeli czeka Cię przeprowadzka to przyda Ci się tyle podpowiedzi ile tylko się da. Dlatego jestem tu ja. Doświadczenie mam całkiem niezłe… Tu dowiesz się co przygotować do przeprowadzki.

Ile razy się przeprowadzałam? Jakieś… 9 razy? Tak na oko. Z czego 3 razy przez ocean. Co prawda to nie ja się przeprowadzkami zajmowałam, a moi rodzice, ale zdecydowanie posiadam trochę wiedzy na ten temat. Chcę się z Wami podzielić moimi doświadczeniami i wiedzą, w dużej mierze oczywiście przekazanej od moich rodziców, którzy przeprowadzali się duuużo więcej razy ode mnie.

Wpisy z serii przeprowadzki:
Pakowanie
Zabieranie mebli
9 genialnych trików, których nie znaliście

1. Pudła, pudła i jeszcze raz pudła

A wspominałam o pudłach? Jeśli tak, to mówię jeszcze raz: pudła! To chyba najważniejsze w całej przeprowadzce. Niezależnie od tego czy się przeprowadzacie blisko czy daleko, w coś ten swój dobytek spakować trzeba. Skąd wziąć pudła i pudełka?

 • Na pewno macie ich trochę w domu. Sprawdźcie piwnicę, strych itp. Może znajdą się u rodziny. Świetnie sprawdzają się kartony po sprzętach typu drukarka – są bardzo pakowne. Ale te mniejsze również się przydadzą, na przykład do szkła czy książek, których nie można pakować razem w dużej ilości.
 • Możecie je oczywiście kupić. Znajdziecie je w sklepach domowo-budowlanych.
 • Zajrzyjcie do pobliskich sklepów. Wiele z nich z chęcią odda Wam różne pudła i pudełka, które i tak by poszły na śmietnik. Pamiętajcie, że najlepiej nadadzą się te zamykane oraz takie z uchwytami.

2. Walizki i torby

To opcja dodatkowa, zamiast pudeł (ale one i tak są potrzebne, nie uciekniecie od nich!). Wszelkie torby i walizki podróżne się przydadzą. Przede wszystkim pewnie spakujecie tam ubrania, ale tak naprawdę możecie tam pakować co tylko Wam pasuje. Pamiętajcie sobie jedną walizkę zostawić na „bagaż podręczny”, więcej w którymś tam punkcie poniżej.

3. Worki na śmieci

W ilości ogromnej! Będą miały dwie funkcje: zwykłą, czyli będą w nich lądowały śmieci, oraz niezwykłą – pakowniczą. Będą w nich lądowały rzeczy do zabrania. Po prostu. Często koce, pościele, ubrania, ogólnie wszystkie „miękkie” rzeczy można spakować w czyste, duże worki na śmieci.

 • ŚMIECI – powiedzmy to sobie szczerze: przy okazji przeprowadzki mnóstwo rzeczy się wyrzuca. A to zepsute, a to zbędne, a to znajdujemy poupychane gdzieś po szafkach zwykłe śmieci, a to za i pod meblami znajdujemy papierki. Dlatego dobrze jest mieć przygotowane worki na śmieci – nie ma wtedy latania co chwilę do kosza ;) A śmieci na pewno będzie więcej niż na jeden kosz! ;D
 • RZECZY MIĘKKIE – czyli jak pisałam koce, ubrania itp. Nie trzeba ich pakować w pudełka, wystarczą worki. Szczególnie jeśli się nie gniotą lub nie zależy Ci na tym, aby się nie gniotły. Jest jeszcze jedna opcja dobra dla tych rzeczy, ale o tym poniżej.

4. Worki próżniowe

Genialny „oszczędzacz” przestrzeni. Mam nadzieję, że je znacie i macie? Jeśli nie to biegem do sklepu! Przydają się w chyba w każdym domu. Możecie w nie wpakować wszystkie miękkie rzeczy, czyli pościele, kołdry i poduszki, śpiwory, koce, ubrania w tym przede wszystkim swetry i płaszcze, które zajmują najwięcej miejsca. Zasada działania jest prosta – wkładamy rzeczy do worka, zamykamy i odkurzaczem zasysamy powietrze. A pakunek zmniejsza się o połowę lub bardziej! Zależy jak bardzo napowietrzone rzeczy schowaliście ;)
Różnie to bywa z tymi workami, spotkałam się z lepszymi i gorszymi, więc od razu mówię o swoich doświadczeniach – te z Pepco są naprawdę ok, ale najlepsze chyba kupiłam w Agata Home. Najłatwiej jest je odsysać ;) Nie trzeba się męczyć z szybkim zakręcaniem, z tego co kojarzę.

5. Taśma klejąca, nożyczki, flamastry

Dużo tu chyba tłumaczyć nie muszę. Taśma do oklejania pudeł, nożyczki też pomogą. Flamastry do opisywania tych wszystkich kartonów. Jest to bardzo potrzebne, jeśli macie dużo rzeczy i nie będziecie w stanie zapamiętać co gdzie spakowaliście. Nawet jeśli macie mało rzeczy to też nie zaszkodzi ;)

Jak opisywać pudła?

 • Przede wszystkim na bokach, tak, aby łatwo było zobaczyć napis informujący o zawartości.
 • Uwzględniając miejsce, gdzie mają się znaleźć w nowym mieszkaniu, np. kuchnia, szafki pod oknem lub salon obok TV.
 • Koniecznie napiszcie stan pudła, czyli dodatki typu „ciężkie!”, „delikatne” lub „uszkodzony karton”.

6. Inne rzeczy do pakowania

Przydadzą się też inne rzeczy do pakowania dobytku. Bedzie to na przykład folia bąbelkowa. Ale można się bez niej obyć i wykorzystać ręczniki papierowe, gazety czy ręczniki i ubrania. Więcej na ten temat napiszę w części poświęconej pakowaniu.

co przygotować do przeprowadzki

7. Zestaw na pierwsze dni

Aby się na samym początku nie przekopywać przez wszystkie pudła, przygotujcie sobie zestaw na pierwsze dni, przede wszystkim na pierwszą noc. Spakujcie tam:

 • najbardziej potrzebne ubrania
 • niezbędne kosmetyki
 • dla każdego zestaw kubek + talerz + sztućce
 • gotowe jedzenie, na przykład kanapki ALBO namiary na restauracje w pobliżu
 • inne niezbędniki typu ładowarka do telefonu i co tam Wam potrzebne do życia ;)
 • do tego w jednym worku próżniowym przygotowaną pościel i ręczniki na tę pierwszą noc
 • i owszem, jakaś flaszeczka też się przyda ;)

8. Lista zakupów spożywczych

Do nowego domu trzeba zrobić zapasy żywności. No, niekoniecznie od razu zapasy, ale coś tam się przyda. Dlatego przygotujcie sobie taką listę rzeczy, których potrzebujecie w nowym domu do jedzenia. Najlepiej sobie zaplanujcie konkretne menu na pierwszych kilka dni, ale ogólnie dobrze jest zrobić listę rzeczy, które zawsze u Was w domu bywają i wskazane będzie je mieć.

9. Lista rzeczy w pudłach

Punkt totalnie opcjonalny, ale może komuś podpasuje? To akurat na sam koniec pakowania, ale zalicza się do przygotowań do przeprowadzki. Taka lista może się przydać, ale mnóstwo z nią roboty… jednak jeśli nie chcecie lub nie możecie się rozpakować w niedługim czasie po przeprowadzce – może się przydać. Spisujecie zawartość każdego pudła i dzięki temu wiecie gdzie czego szukać. Jest to bardzo przydatne gdy macie wszystko zapakowane, nie pamiętacie gdzie co dokładnie się znajduje, a okazuje się, że coś jest Wam bardzo, bardzo potrzebne…

Wasza kolej

Macie jakieś przeprowadzkowe doświadczenia? Podpowiecie co jeszcze trzeba przygotować, aby przeprowadzka poszła sprawnie?

Close