Przeprowadzka: pakowanie

5 lutego 2016
door-1089560_1280

Pisałam już o tym co należy przygotować do przyprowadzki (przypominam o pudłach), to teraz czas na pakowanie dobytku. Jak to robić, aby robić to dobrze?

Jeżeli macie już przygotowane pudła, taśmy, worki, pudła i pudła oraz całą resztę z wpisu o tym co warto przygotować do przeprowadzki – można się brać za pakowanie. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim po kolei, a nie od końca.

Wpisy z serii przeprowadzki:
Co przygotować
Zabieranie mebli
9 genialnych trików, których nie znaliście

Kiedy się pakujemy?

DUŻO WCZEŚNIEJ. Jeżeli nie przeprowadzaliście się w ostatnim czasie, możecie być zaskoczeni jak wiele macie rzeczy. Naprawdę. Nawet jeśli nie jesteście chomikami i regularnie pozbywacie się zbędnych przedmiotów. Będziecie zdumieni jak w tych szafkach wszystko się pięknie mieściło, jakie są pojemne i ile tego wszystkiego tak naprawdę jest. Dlatego należy pakowanie zacząć dużo, dużo wcześniej, wtedy spokojnie będziecie mieć czas na przejrzenie wszystkich rzeczy (next point). Więcej czasu to bardziej dokładne i lepiej zorganizowane pakowanie, a dzięki temu łatwiej i sprawniej będzie się można potem rozpakować w nowym miejscu. TRUST ME.
Także w zależności od tego na jakim metrażu obecnie mieszkacie (im bardziej porozrzucane rzeczy po całym domu tym trudniej…), ile macie rzeczy oraz ile macie rzeczy zbędnych (czyli więcej przeglądania) powinniście się zacząć pakować nawet na kilka tygodni przed przeprowadzką. Może to oznaczać trochę życia na kartonach, ale to przecież przygoda! ;) Lepiej tak niż na prędce i byle jak…

Co pakujemy?

To jest bardzo ważne przeprowadzkowe pytanie. Kiedy się przeprowadzacie, nie ma sensu zabierać wszystkiego. To idealny czas na zrobienie przeglądu swoich wszystkich rzeczy, wszystkich zakamarków kawałek po kawałku.

O tym jak się pozbywać zbędnych rzeczy możecie przeczytać w moim ebooku, który dostaniecie po zapisie na newsletter – gorąco zachęcam! Zapisy w sidebarze, a więcej informacji tu.

W tym przypadku (przeprowadzki) dobrze jest zadawać sobie bardzo poważne pytanie: czy zabrałabym/zabrałbym to do swojego wymarzonego domu? Nawet jeśli teraz się do niego nie przenosisz, wyobrażaj sobie jak by to było. Może to bardzo pomóc. No bo jeśli nie chcielibyście zabierać tych rzeczy do wymarzonego miejsca, dlaczego mielibyście to robić teraz? Wykorzystajcie więc sprzyjające okoliczności i nie zabierajcie tego, co Wam niepotrzebne lub czego nie lubicie i nie używacie. Nie ma sensu zapychać kartonów.

Ten sposób możecie oczywiście wykorzystać również przy rutynowym pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy.

Dlatego pakujcie tylko to co naprawdę jest Wam potrzebne, to czego używacie, te przedmioty które lubicie. Zero zbędnych. Tylko te ważne, przydatne i piękne.

pakowanie

Czego nie pakujemy?

Właściwie już wiecie, że zbędne rzeczy sio. Ale ale, jest jeszcze parę takich…

  • Żywność – przed przeprowadzką najlepiej wyjeść jak najwięcej zapasów. To co w lodówce i zamrażarce no to wiadomo, bo przecież transport nie zrobi im zbyt dobrze. Oprócz nich zajrzyjcie również do szafek i postarajcie się je w miarę możliwości opróżnić. Makarony, ryż, cukier, puszki – zazwyczaj takie zapasy leżą w domu. Lepiej nie przewozić tego wszystkiego, mniej wtedy pakowania. Co prawda trzeba wtedy po przeprowadzce zrobić większe zakupy, no ale coś za coś. Nie zapomnijcie zrobić wtedy listy zakupów!
  • Chemia gospodarcza – jeśli macie jej bardzo dużo to niezbyt dobrze. Bardzo dużo waży i zabiera sporo miejsca. Nie jest to wykonalne aby szybko nagle wszystko zużyć, no i też nie o to chodzi. Ale jeśli macie jakieś „końcówki” to postarajcie się je wykorzystać. Bez sensu przewozić tylko kilka kropel. Pamiętajcie, żeby podstawowe środki czystości lub jeden uniwersalny płyn zapakować „pod rękę”, aby mieć czym posprzątać nowe mieszkanie przed rozpakowaniem rzeczy.

W jakiej kolejności?

Kolejność jest bardzo ważna, szczególnie jeśli nie przeprowadzacie się „na raz” lub będziecie się stopniowo rozpakowywać. Najpierw należy pakować rzeczy mniej potrzebne, na przykład książki i płyty, ubrania nie z  obecnego sezonu (no wiecie, zimą letnie, a latem zimne, ee, zimowe znaczy się). Potem dopiero przechodzicie do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka – tu też zaczynacie pakowanie od rzeczy mniej używanych. Czyli w kuchni będą to na przykład różne sprzęty, rzadko używane półmiski i kieliszki (przecież można pić z gwinta). Na pewno wszyscy wiecie co mniej, a co bardziej jest Wam potrzebne.

Czym okładać i przekładać?

Nie kijem, nie sądze by się to Waszym rzeczom należało. Zamiast tego lepiej wykorzystać co innego. Co najlepiej?

  • Zamiast owijać przedmioty (na przykład szklanki) w brudne gazety czy przekładać nimi talerze, lepiej wykorzystać ręczniki papierowe. Naczynia się nie pobrudzą i będą gotowe do wstawienia do szafek, a ręczniki papierowe i tak wykorzystasz do posprzątania, powycierania wszystkiego w nowym mieszkaniu.
  • Możecie też wykorzystać ubrania i ręczniki. Świetnie się sprawdzą do owijania delikatnych przedmiotów.

Lekkie i ciężkie

Na takie dwie kategorie możemy podzielić nasze rzeczy. Jest kilka zasad, które warto przy tym podziale przestrzegać:

  • na spód cięższe, na wierzch lżejsze
  • cięższe rozkładamy na kilka mniejszych kartonów
  • lżejsze można pakować do dużych kartonów

Wykorzystanie miejsca i ułatwione pakowanie

Aby wyszło jak najmniej pudeł trzeba jak najlepiej wykorzystać w nich miejsce. Jest też kilka sposobów na ułatwianie sobie pakowania:

  • Jeśli macie w domu rzeczy w małych pudełkach – nie wypakowujcie ich. Wykorzystajcie to i nie przekładajcie ich do dużych pudeł. Zamiast tego dopakujcie do nich drobiazgi, jeśli jest miejsce i włóżcie je w całości do dużych pudeł. Dzięki temu będziecie mieć też już część rzeczy „jak należy” po dotarciu do nowego miejsca. Tylko wyjąć małe pudełko czy segregator i odstawić na półkę.
  • Ubrania, które są na wieszakach nie muszą być z nich zdejmowane. Zamiast tego weźcie duże czyste worki na śmieci i zróbcie w „dnie” mały otwór. Włóżcie do nich po kilka ubrań na wieszakach, tak jak są. Haczyki wieszaków przełóżcie przez zrobiony otwór. Potem wystarczy je wyjąć i powiesić w nowej szafie.
  • Podczas pakowania rzeczy do pudeł, pamiętajcie aby wykorzystać całe dostępne miejsce. Dzięki temu będzie mniej kartonów i mniej noszenia.

Wasza kolej

Liczę na Wasze wskazówki odnośnie pakowania się do przeprowadzki. Mam nadzieję, że dużo podpowiedziałam i że skorzystacie z moich rad. Jeśli o czymś zapomniałam i macie jakieś pytania to oczywiście pytajcie! :) A jeśli macie coś do dodania to będę bardzo wdzięczna, każda rada się liczy.

Close