Rzeczy, których możesz pozbyć się już teraz

25 maja 2015
download

Zapewne nie raz i nie dwa zastanawiałaś się co jeszcze możesz wyrzucić, czego się pozbyć, aby od góry do dołu w Twoim domu zapanował porządek. Jednak jest pewnie wiele rzeczy, o których nie pomyślałaś, a dobrze by było się ich pozbyć – od razu poczujesz różnicę i zobaczysz jak dużo miejsca się „zwolniło”. Dotyczy to również rzeczy, które co jakiś czas trzeba wymieniać na nowe.

1. Stara technologia

Na pewno masz jakieś stare komputery, telefony, odtwarzacze płyt, taśmy, kasety czy inną elektronikę, która kurzy się w piwnicy albo na strychu. Czy naprawdę warto to trzymać? I tak tego raczej nie użyjesz i nikt już nie użyje. No, może jakiś jeden stary telefon komórkowy warto zachować na wypadek awarii tego, który masz, aby używać go zanim kupisz nowy. W innym przypadku nic Ci się już z tego nie przyda.

2. Stare papiery

Niezależnie od tego czy pracujesz w domu czy nie, na pewno masz mnóstwo przeróżnych dokumentów i papierzysk. Szanse na to, że bardzo wielu z nich już nie potrzebujesz, są ogromne. Jeśli jednak musisz je zachować z jakiegoś powodu, możesz je zeskanować i przechowywać w formie elektronicznej – mniej zabranego miejsca i łatwiej się ich szuka (jeśli dobrze nazwiesz pliki ;) ). Resztę po prostu wyrzuć, a jeśli zawierają cenne informacje to najpierw oczywiście dokładnie je zniszcz. Tutaj możesz przeczytać jak długo przechowywać dokumenty lub obejrzeć infografikę.

3. Pościel i materace

Nawet najlepszej jakości materace się zużywają. Mają one żywotność około 10 lat. Jeśli swój masz dłużej, może czas go wymienić… Może to właśnie on jest powodem niewyspania i porannego bólu pleców. Tak samo jeśli poduszki nie układają się jak należy, czas na wymianę. Przy okazji przejrzyj również swoje komplety pościeli, wszystkie poszewki i prześcieradła, a następnie pozbądź się tych bardzo zniszczonych, wyblakłych czy niedopasowanych rozmiarowo. W łóżku spędzamy tyle czasu, że należy nam się wygoda.

download

4. Czujniki dymu, gaśnice

Wraz z upływem czasu czujniki dymu zatyka kurz oraz zwyczajnie się starzeją, stając się mniej czułymi. Ponadto nowsze modele są lepsze, nowsza technologia jest coraz bardziej efektywna i dla nas bezpieczniejsza. Chodzi przecież o nasze zdrowie i życie, dlatego wymiana takich urządzeń co mniej więcej 10 lat wydaje się dobrym pomysłem.

5. Leki i witaminy

Jeśli w Twojej apteczce znajdują się przeterminowane leki lub witaminy, to oczywistym jest się ich pozbyć. To samo zrób z lekami, których już zwyczajnie nie potrzebujesz, bo choroba została wyleczona. Nawrotów przecież chyba nie planujesz? ;)

6. Kosmetyki

Która z nas nie ma w swojej toaletce czy łazience kosmetyków do wyrzucenia? Dokładnie przepatrz, którym kosmetykom upłynął termin ważności (lub minął czas przydatności po otwarciu – obrazek otwartego pudełeczka/słoiczka z liczbą miesięcy), które już nie nadają się do użycia (np. wyschnięte lakiery do paznokci czy kredki nie do zatemperowania) lub których w ogóle nie używasz, np. z powodu nietrafionego koloru. Wyrzucamy.

7. Wieszaki

Tak to już z nimi jest, że bardzo lubią się mnożyć w naszych szafach. Zastanów się ile wieszaków tak naprawdę potrzebujesz i tyle zostaw. Reszty się pozbądź.

8. Książki, płyty CD/DVD

Jeśli lubisz czytać czy słuchać muzyki to na pewno Twoje półki się uginają. Na pewno jednak nie korzystasz ze wszystkiego co posiadasz. Pomyśl co już Cię nie interesuje i przekaż dalej, a zrobisz miejsce na nowe skarby do kolekcji. Możesz też spróbować korzystania z ebooków i ściągania muzyki na przykład z iTunes. Ja osobiście nie mogę się do tego przekonać, ale może Tobie to podpasuje i zaoszczędzisz półkom ciężaru?

download

9. Wszystko co zepsute

Na pewno wiele przedmiotów w Twoim domu jest zepsutych. I na pewno wiele z nich da się naprawić, ale z jakiegoś powodu tylko leżą, zagracają i odchodzą w zapomnienie. Jeśli nie masz zamiaru ich naprawić lub nie da się tego zrobić to pozbąć się ich, nie ma sensu tego trzymać.

10. Zbędne meble, dywany

Bardzo często stare meble można odnowić lub przerobić i wychodzą z nich piękne unikaty, ale jeśli naprawdę nie masz zamiaru tego robić w niedługim czasie to pozbądź się ich. Przekaż gdzieś dalej, albo wyrzuć, jeśli są w naprawdę złym stanie i raczej nie ma dla nich nadziei. Jeśli są naprawdę piękne możesz też je sprzedać, zamieniając na niezły zysk.

Jeśli masz problem z pozbywaniem się zbędnych rzeczy ze swojego otoczenia to może Ci się przydać mój ebook „Wyrzut rzeczy” wraz z pomocną infografiką z pytaniami. Dostaniesz go w prezencie zapisując się do mojego newslettera. Możesz zrobić to już teraz wypełniając pola poniżej, lub najpierw dowiedzieć się więcej tutaj.

[FM_form id=”1″]
 

 

Close