Slow Fashion: porządki w szafie i pozbywanie się zbędnych ubrań

7 stycznia 2015
SDC18640_Fotor

Chcesz rozpocząć przygodę ze slow fashion? Twoja szafa pęka w szwach, a ciągle nie masz się w co ubrać? A może poprostu przyszedł czas na przejrzenie ubrań? W każdym z tych przypadków przyda Ci się ten właśnie poradnik.

No bo to wcale nie taka łatwa sprawa… A to sentyment, a to chomikarskie „przydasie„, a to jeszcze co innego… I jak tu mieć porządek w szafie i same naprawdę przydatne rzeczy? To chyba odwieczny problem każdej kobiety… Szafa pełna ubrań i tak naprawdę niewiele w niej tych rzeczywiście często noszonych.

Dzięki pozbyciu się nieużywanych ubrań będziesz dobrze wiedziała czego tak naprawdę potrzebujesz, poznasz bardziej swój styl i przestanie być problemem znalezienie odpowiedniej bluzki przekopując się przez stertę ciuchów.

Krok 1

Wyrzuć wszystko z szafy na podłogę lub łóżko. Można się brać za to półka po półce i szuflada po szufladzie, ale jak zobaczysz naraz dokładnie ile tego wszystkiego masz… Od razu bardziej Ci się zachce tych porządków ;)

Krok 2

Przejrzyj mniej więcej  co masz i to czego na pewno nie używasz od razu odłóż na bok. Na pewno coś możesz odrzucić już po pierwszym przeglądzie.

Krok 3

Teraz oglądaj ubranie po ubraniu i prz każdym zadawaj sobie pytania typu:

  • „Czy to jest na mnie jeszcze dobry rozmiar?”
  • „Czy używałam tego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy?”
  • „Czy to ubranie odzwierciedla mój styl?”
  • „Czy to ubranie jest w dobrym stanie?”
  • „Czy dobrze czuję się w tym ubraniu?”
    i tym podobne. Bądź ze sobą szczera. Nie ma sensu zostawiać czegoś na siłę, na przykład tylko dlatego, że to takie modne, albo dużo zapłaciłaś, jeśli nigdy już tego nie założysz… Ale jeśli nadal nie jesteś pewna czy któreś ubranie powinnaś zostawić czy nie, odłóż je na osobną stertę.

SDC18627_Fotor

Krok 4

Jeśli już masz ubrania podzielone na te, które na pewno zostawiasz, te zdecydowanie już nienoszone i te niepewne, to czas zastanowić się nad tymi ostatnimi. Wypada przymierzyć każde z tych ubrań po kolei, żeby zobaczyć czy Ci w nim dobrze i czy Ci ono odpowiada. Dobrze jest więc do tego wyglądać nieźle, przyzwoicie się uczesać i pomalować, jeśli tak na co dzień występujesz.,

Krok 5

Przeglądaj się w lustrze ile wlezie i patrz czy ciuch dobrze na Tobie leży, czy jest wygodny, czy dobrze się w nim czujesz. Jeśli wszystko z nim w porządku i wiesz, że założysz go jeszcze nie raz to śmiało zostawiaj. Jeśli nie, to opcji jest kilka: możesz najpierw zobaczyć ile stylizacji da się stworzyć z tymi ubraniami, które zostają i wtedy podjąć decyzję lub możesz pomyśleć o jakiś przeróbkach. Jeśli przeróbki – najlepiej od razu wymyśl jakie one miałyby być, ewentualnie zastanów się nad tym w najbliższych dniach i jeśli nie będziesz miała żadnej sensownej koncepcji – odłóż.

Krok 6

Bądź konsekwentna. Nie zostawiaj ubrań, które uwielbiasz, ale są bardzo znoszone lub zniszczone. To poprostu nie ma sensu, będą tylko zagracały Ci szafę.

Krok 7

Zdecyduj co zrobić z ubraniami do nienoszenia:

  • Te, które w ogóle się nie nadają do noszenia lub są w bardzo kiepskim stanie – możesz wyrzucić, użyć jako szmaty lub zostawić gdzieś odłożone na sytuacje takie jak remont (często po remoncie ubrania nadają się tylko do śmieci…). Ale ale! „Zostawić gdzieś odłożone” nie znaczy dać spowrotem do szafy! Spakuj w worek lub pudło i daj na strych, do piwnicy, do garażu. Gdzieś daleko.
  • Te, które są w dość dobrym stanie, możesz zostawić jako domowe, ale tego nie polecam. Na pewno i tak zostawiłaś dużo „domowych” ubrań. Możesz też je oddać najbardziej potrzebującym.
  • Takie w stanie bardzo dobrym lub idealnym najlepiej sprzedać lub się z kimś zamienić na inną rzecz (zysk). Ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest też podarowanie ubrania komuś w rodzinie lub przyjaciółce, a także potrzebującym. Radość z dzielenia się gwarantowana :)

Po takiej porządnej segregacji ubrań przyjrzyj się tym zostawionym i zastanów się czego Ci brakuje. Zrób konkretną listę potrzebnych Ci ubrań. Pamiętaj o tym, aby nowe ubrania pasowały do tych obecnych, chociaż kilku. Nie chcesz przecież znowu nietrafionego zakupu, który tylko przeleży bez sensu w szafie.

O planowaniu przemyślanych zakupów ubraniowych jeszcze na pewno się wpis pojawi, szerzej opiszę wtedy tę problematykę ;)

A Wy regularnie pozbywacie się niepotrzebnych ubrań czy przez długi czas się Wam zbiera „śmietnik” w szafie?

Close