Jak usunąć klej ze słoików

5 lipca 2016
jak usunąć klej ze słoików

Często stosując recykling decydujemy się na ponowne wykorzystanie słoików. Dlatego mam dla Was sposób jak usunąć klej ze słoików.

Wykorzystujemy słoiki do przetworów czy przechowywania sypkiej żywności, albo trzymamy tam rzeczy zupełnie niezwiązane z kuchnią. Wcześniej dokładnie myjemy słoiki, zdejmujemy etykiety, a jednak bardzo często uporczywy klej nie chce zejść ze słoika. Niekiedy nawet mycie w zmywarce nie pomaga. Co wtedy?

Ostatnio sama spotkałam się z takim problemem, chcąc przeznaczyć kilka słoików do przechowywania moich domowych środków czystości – sody oczyszczonej, sody kalcynowanej, boraksu i kwasku cytrynowego. Z dwoma słoikami nie było najmniejszego problemu, bo po zwykłym myciu w zmywarce były czyściutkie, ani śladu kleju. Jednak na dwóch innych zostało go sporo i nie dało się go wymyć ręcznie. Na szczęście znalazłam na to prosty sposób :).

usuwanie kleju olejem

Czego potrzebujemy:

 • olej (zwykły jadalny, oliwa z oliwek lub też oliwka dla dzieci; ja użyłam zwykłego jadalnego)
 • ręcznik papierowy
 • przyrząd do smarowania (ja użyłam silikonowego pędzelka)
 • zmywacz do paznokci lub gąbka i płyn do mycia naczyń

pozbywanie się kleju olejem

Co robimy:

 1. Układamy na blacie/talerzu kawałek ręcznika papierowego, który wchłonie spływający olej.
 2. Zrywamy dokładnie etykietę ze słoika.
 3. Smarujemy olejem słoik w miejscach gdzie został klej. TIP: Zwróćcie uwagę nie tylko na słoik ale i na jego pokrywkę. Czasem słoiki oprócz normalnej etykiety mają też nalepki łączące go z nakrętką na której też potrawi zostać uporczywy klej.
 4. Zostawiamy na kilka godzin. Uwaga!: To kluczowy punkt, po np. jednej godzinie klej nie zejdzie, jeśli jest go sporo. Ja zostawiłam tak posmarowany słoik po prostu na noc.
 5. Po kilku godzinach dokładnie wycieramy ręcznikiem papierowym słoik, w szczególności posmarowane miejsce.
 6. Pozbywamy się resztek oleju za pomocą zmywacza do paznokci lub myjąc słoik płynem do mycia naczyń.
 7. Gotowe! :)

usuwanie etykiet ze słoików

Sposób naprawdę działa, przetestowane. Najpierw zobaczyłam jak to schodzi po krótszym czasie i było beznadziejnie, trzeba olej zostawić na dłużej. Sposób prosty, mało pracochłonny i również zabiera mało czasu jeśli nie licząc czekania ;).

To co, spróbujecie? Ja bardzo polecam :).

 • Eulalia Bober

  a jeśli się nie uda-polecam środek do usuwania naklejek na: srodkiczystosci.net.pl , znajdziecie też hipoalergiczne i ekologiczne środki czystości.
  zapraszam.

 • Osobiście nie polecałabym do usuwania kleju stosować zmywacza do paznokci. To przecież bardzo mocny rozpuszczalnik. Po drugie zaproponowany sposób usunięcia naklejek zajmuje kilka godzin. Zasadowym profesjonalnym środkiem czystości zajęłoby to kilka sekund;)

  • Samo usuwanie trwa tylko chwilę i nie jest pracochłonne. Plusem tego sposobu jest wykorzystanie rzeczy, które już mamy w domu. To według mnie zajmuje mniej czasu niż kupienie jakiegoś produktu w sklepie czy zamówienie go przez internet ;)

 • Zoo

  Bardzo dziekuje, za porade. Mialam kiedys problem, z tym klejem, na sloikach.

  • W takim razie mam nadzieję, że następnym razem ten sposób się przyda :)

   • Zoo

    Tak. Juz kilka moich sloikow zyskalo nowe zycie, dzieki temu sposobowi.

Close