Co zrobić ze zbędnymi książkami i jak nie zagracić się na nowo

21 listopada 2016
co zrobić ze zbędnymi książkami

Książki przejrzane, te niepotrzebne odłożone. Ale co z nimi zrobić? I jak nie powrócić do stanu zagracenia?

Poprzednia część: Jak pozbywać się książek – krok po kroku

Zawsze przy pozbywaniu się zbędnych przedmiotów możemy napotkać problem w momencie, kiedy trzeba te rzeczy „wyprowadzić” z domu. Gdzie je oddać? A może da się odzyskać część wydanych pieniędzy? Czy ktoś to będzie chciał? Oprócz tego grozi nam też efekt jojo i znowu się zagracimy książkami, które wcale nam nie są potrzebne na stałe w domu.

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami

No tak, to co niepotrzebne odłożone, ale trzeba się tego jeszcze pozbyć z domu. Co zrobić z tymi książkami? Cenniejsze czy w bardzo dobrym stanie możecie spróbować sprzedać przez internet lub w antykwariacie. Można też popytać po znajomych i rodzinie – albo czy nie chcą odkupić za symboliczną kwotę, albo czy nie chcą ich wziąć. Może akurat komuś będą potrzebne? Inną opcją jest oddanie bibliotekom czy np. książek dziecięcych domom dziecka. Albo czy niedługo w Waszej okolicy nie będzie miała miejsca jakaś akcja związana z książkami, np. Randka w ciemno z książką. Inną opcją są jeszcze punkty bookcrossingu, które zyskują ostatnio popularność. Podzielcie się w komentarzach swoimi pomysłami co można zrobić z niepotrzebnymi już w domu książkami :).

minimalizm w książkach

Jak nie zagracić się na nowo

Po dokonaniu selekcji, warto utrzymać porządek i książkowy minimalizm. Chyba najważniejszą zasadą jest nie dokładać kolejnych książek. Dlatego za każdym razem kiedy chcecie coś przeczytać, zastanówcie się czy musicie tę książkę kupować. Czy w ogóle będzie Wam potrzebna na własność? Odwiedźcie biblioteki, popytajcie po znajomych. Może akurat tam znajdziecie to, co Was interesuje? A jeżeli nie możecie nigdzie znaleźć danej książki, a naprawdę bardzo chcecie ją teraz przeczytać i nie pozostaje Wam nic innego jak ją kupić – po przeczytaniu zastanówcie się, czy warto ją sobie zostawić. Róbcie regularnie przegląd swoich biblioteczek, a na pewno będzie u Was na półkach to, co Wam naprawdę potrzebne i co bardzo lubicie :).

Trzymam kciuki za utrzymanie u Was stanu gdzie wszystkie książki są naprawdę Wam potrzebne i przydatne ;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

  • Carolina Szcześniak

    Widzę, że interesuje Cię temat minimalizmu. Zdecydowanie polecam Ci więc książkę ,,Magia sprzątania”, niedawno była jednym z bestsellerowych poradników empiku. Niezwykle przydatna, podaje nowy sposób pozbywania się nadmiaru. Wystarczy postępować zgodnie z zasadą: zostaw tylko te rzeczy, które kochasz, które wzbudzają w Tobie emocje. P.S Serdecznie zapraszam na mojego nowego bloga o organizacji czasu oraz efektywnym jego wykorzystaniu :) https://zorganizowananastolatkablog.wordpress.com/

Close